استاندارد و نشان CE

نشان CE یکی از مهمترین الزامات ورود محصول به تمامی کشورهای اروپای متحد می باشد و برای همین منظور از آن به عنوان پاسپورت کالا یاد می شود بسیاری از کشورهای غیر اروپایی هم برای ورود محصول به کشورشان داشتن این نشان را الزام می دانند . لازم به ذکر است که همه ی محصولات نیازمند اخذ نشان CE نمی باشند فقط گروهی از محصولات در زمره ی اخذ این نشان قرار میگیرند .


برای اخذ نشان CE محصول دارای دایرکتیو مرتبط با آن محصول می باشد و حداقل کیفیت آن محصول باید رعایت شود .


دایرکتیو ، الزاماتی است که اتحادیه اروپا برای هر محصولی مقرر کرده که در مورد هر محصولی متفاوت می با شد ، مثلا دایرکتیو محصولات برقی با محصولات خوراکی متفاوت می باشد .

 اگر محصولی طبق دسته بندی اتحادیه اروپا درهیچ دایرکتیوی قرار نگیرد ، در آن صورت برای ورود به اتحادیه اروپا نیازی به اخذ نشان CE اروپایی ندارد بلکه اخذ گواهی انطباق با استاندارد اروپا برای ورود محصول به کشورهای اروپایی کفایت میکند.


برای آگاهی از اینکه محصولات شما امکان اخذ نشان CE را دارند و همچنین مراحل صدور گواهینامه ایزو می توانید با مشاوران موسسه پیشگام ایزو در جهت کسب مناسبترین راهکارها مشورت نمایید.


مدارك لازم برای اخذ نشان CE اروپا :

همانطور که اشاره شد اخذ نشان CE یکی از الزامات ورود به بازارهای اروپا محسوب می شود.برای صدور نشان CE و تایید سلامت محصول از نظر یمنی، سلامتی و حفاظت از محیط زیست و..  به مدارک مختلفی نیاز است. مدارک مورد نیاز جهت اقدام برای اخذ نشان CE  برای محصول و کالای شما به شرح زیر می باشد :

·         كپي گواهينامه ايزو 

·         توضيحات كاملي در مورد محصول شامل قابليتها و روشهاي استفاده ، اين بخش بايستي شامل عكس محصول هم باشد كه نشان دهنده كليه اجزاي   محصول و نحوه اسمبل كردن آن باشد.

·         دفترچه راهنماي محصول و توضيحاتي در مورد محدوديتهاي استفاده از محصول

·         ليست كامل از كليه اجزاي محصول شامل موارد ، روشهاي تو.ليد ، تستها و بازرسي هاي انجام شده

·         الزامات خاص توليد شامل شرايط محيطي ( رطوبت، دما، فيلتراسيون ، الكتريسيته ساكن ، روشنايي )

·         مدارك مربوط به تضمين كيفيت شامل گزارشات بازرسي وتست

·         كليه استانداردهاي بين المللي و داخلي

·         ليست كليه الزامات قانوني بين المللي و داخلي و تائيديه هايي كه نشان مي دهد اين الزامات در مراحل توليد و ترخيص كالا رعايت شده اند .

·         الزامات نگهداري و حفاظت و حمل و بسته بندي محصول