اخذ گواهینامه و نشان حلال

غذا در دین اسلام با توجه به اینکه در کل جهان دین اسلام دین برگزیده قشر عظیمی از مردم می باشد از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. به طوری که در تعاليم دینی و اسلامي از مسلمانان خواسته شده تا در رژیم غذایی خود، غذا و نوشیدنیهای را انتخاب کنند که در پروسه تولیدشان و یا ذبح حیوانات کلیه اصول شرعی مربوط به دین اسلام رعایت شده باشد و ماحصل آن خوراکی حلال باشد.

گواهینامه نشان حلال به عنوان استانداردی جهانی، دارای معیارهایی است که در کل جهان کیفیت غذای سالم و بهداشتی را بررسی می نماید. همچنین گواهینامه حلال عاملی است برای توسعه صادرات محصولات و صنایع غذایی در بین کشورهای اسلامی و غیر اسلامی. رعایت استانداردهای ویژه نشان حلال برای واردات محصولات به کشورهای اسلامی و مصرف این محصولات در کشورهای غیر اسلامی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

با توجه به اینکه مسلمانان در کلیه کشورهای جهان پراکنده هستند به همین دلیل میبایست، معیارهای خوراکی حلال در همه زمینه ها به شکل استاندارد و مدون طراحی شود و پس از آن از سوی مراکزی نظارت دائمی شود تا تمامی خوراکی ها با درج نشانه ای مشخص در سطح جهان به مسلمانان اطمینان خاطر دهد که خوراکی عرضه شده حلال هست و استفاده از آن بلامانع می باشد.

مرکز اطلاع رسانی اتاق اسلامی ICRIC  زیر نظر سازمان همکاری های اسلامی به مطالعه و پژوهشهای گسترده ای پرداختند تا بتوانند با جمع بندی تحقیقات، تجربیات و مطالعات خود، نظام نظارتی بر محصولات خوراکی راه اندازی نمایند تا کلیه محصولات را از جنبه حلال بودن بررسی و در نهایت با درج نشان حلال بر آن محصول ، حمایت خود را اعلام نمایند.

تمامی کشورهای اسلامی تحت نظر اتاق اسلامی و در راستای قوانین این اتاق فعالیت خود را آغاز کردند.

گواهینامه نشان حلال همانند گواهینامه های ایزو نیست و در واقع گواهینامه ای است صرفا جهت تائید حلال بودن محصول در کشورهای اسلامی. هرچند که محصولاتی با نشان حلال در بین غیر مسلمانان نیز طرفداران زیادی پیدا کرده است.

  مراحل دریافت گواهینامه حلال

1. ارسال پرسشنامه برای مشتری

2 . دریافت و تکمیل فرم درخواست گواهینامه حلال از سوی متقاضی

3 .  واریز مبلغ صدور و ممیزی گواهینامه حلال   (پس از ارسال نامه رسمی اعلام هزینه از سوی مرکز صادر کننده)

 نکته: در صورتیکه محصول نیاز به آزمایش داشته باشد، میبایست نمونه مورد نیاز توسط کارشناسان مرکز متقاضی نشان حلال آمده و به آزمایشگاه فرستاده شود( هزینه انجام آزمایش به عهده شرکت متقاضی گواهینامه حلال می باشد.)

4. کارشناسی و بازدید از واحد درخواست کننده نشان حلال توسط ارزیابان مورد تایید

5 . بررسی پرونده شرکت متقاضی و در صورت تکمیل بودن آن ارجاع به واحد صدور نشان حلال   

6. اعطاء گواهینامه و نشان جهانی حلال


به دلیل توجه شدید به جزئیات و تلاش هایی که در صدور گواهینامه محصولات مواد غذایی حلال صورت می گیرد، بهتر است با یک مشاور ایزو که تخصص و تجربه لازم برای از بین بردن هر گونه شک و تردید در مورد روند حلال است همکاری داشت.