گواهینامه ایزو 3632

زعفران از گذشته بعنوان یک طعم دهنده عالی و در عین حال گران در سفره غذاهای ایرانی جایگاه ویژه ای داشته است. زعفران یک ادویه بی نظیر ایرانی است که دارای طعم ، رنگ و رایحه ای فوق العاده می باشد که در کشورهای دیگر هم مورد استقبال قرار گرفته است و سالانه حجم زیادی از نیاز کشورهای دیگر توسط تولید کنندگان ایرانی تامین می شود. امروزه زعفران درکشورهایی مثل فرانسه، هند، ایران، مراکش، اسپانیا و ترکیه کشت و تولید می شود. زعفران تولید شده در ایران بیش از 90 درصد تولید این محصول در جهان می باشد، که بطور سالانه به رقم 300 تن می رسد. به دلیل وجود بازار رقابتی در تولید زعفران در ایران و حتی برخی کشورهای اروپایی باعث شده تا تولید کنندگان به کیفیت تولید زعفرانشان از مرحله کاشت تا زمان داشت و برداشت توجه ویژه ای داشته باشند.

گواهینامه ایزو 3632 : استاندارد کیفیت تولید زعفران

زعفران رنگ دهنده ای طبیعی است که در اکثر موارد بصورت ارگانیک تولید میشود. این محصول برخلاف رنگ دهنده های گیاهی دیگر، بسیار با ثبات می باشد و رنگ آن براحتی از بین نمی رود و به همین دلیل است که جایگاهی وسیع و پر اهمیت در صنایع غذایی دارد. امروزه به دلیل تنوع محصولات تولیدی و پیچیدگی ساختار تولید آنها زنجیره تولید موارد غذایی از اهمیت ویژه ای برخوردار گردیده و باعث شده تا مشتریان درباره جزئیات تولید هر محصولی آگاهتر و حساس تر شوند. به همین دلیل است که اکثر تولید کنندگان درصدد آن هستند تا موارد طبیعی و گیاهی را جایگزین مواد شیمیایی در تولید محصولات خود بنمایند.


 با در نظر گرفتن موارد مذکور و موضوع ممنوع و یا محدود بودن استفاده از رنگ دهنده های شیمیایی در تولید محصول در اکثر کشورها به دلیل خطرات بهداشتی که بدنبال دارند، زعفران به عنوان جایگزینی مناسب و طبیعی، طعم دهنده قوی و معطر در صنعت تولید مواد غذایی در نظر گرفته شد.


سازمان جهانی استانداردISO  به دلیل اهمیت کیفیت در تولید زعفران، در سال 1993 میلادی استانداردی اختصاصی برای زعفران با عنوان ISO 3632 تدوین نمود. استاندارد 3632 دارای دو بخش ویژگیهای زعفران و روش تست و آزمون زعفران می باشد.


بخشی از استاندارد ایزو 3632 با بررسی ویژگیهای زعفران با عنوان ISO 3632-1 و بخش دیگر این استاندارد با بررسی روش تست و آزمون باعنوان ISO 3632-2 نام گرفت.

استاندارد ISO 3632 بیانگر روشهایی جهت اندازه گیری و آنالیز قدرت رنگ، طعم دهی و تعیین درجه خلوص زعفران می باشد.